Ağız ve Çene Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Ağız ve Çene Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağız ve çene cerrahisi, diş etlerinde oluşan sorunlar, çene bozuklukları, implantlar gibi birçok konuda tedavi sürecini gerçekleştiren tıbbi bir bölümdür. Günümüzde ilerleyen teknolojik gelişmelerle ağız ve çene cerrahisi de daha gelişmiş yöntemler kullanmaya başlamıştır. Ağız ve diş cerrahisi aynı zamanda ağız, çene ve yüz bölgelerinde bulunan yumuşak ve sert dokuların doğumsal ve kazanılmış rahatsızlıkları ile enfeksiyöz, travmatik ve tüm patolojik etkenlerin neden olduğu estetik, fonksiyonel ve fonetik problemlerin tedavisini de gerçekleştirmektedir.

Ağız ve Çene Cerrahisinin Yaptığı Operasyonlar

  • Abse ve Kist Operasyonları: Diş kökünün yapısı ya da şeklinin bozukluğundan dolayı kanal tedavisi tam olarak yapılamıyorsa, diş üzerinde çıkarılması güç olan bir restorasyonun olması nedeniyle kanal tedavisi yapılamaması, diş kökünde kist meydana gelen hastalarda, kanal tedavisi yapılmasına rağmen devam eden ağrılarda, çekim esnasında ya da travma sonucu diş kökünün kemik içerisinde 1/3'lük kısmının kırılması durumlarında çene cerrahisi devreye girmektedir.
  • Dental İmplant Uygulamaları: İmplant, eksilen dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar geri kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köklerine verilen isimdir. İmplant diş ve çene yapısını tamamen değiştirebilen bir uygulamadır ve uzman çene cerrahları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Gömük Diş Operasyonları: Gömük diş, ağızda çıkması gereken yere çıkamamış dişlere denir. Gömülü dişlerin tamamı çene kemiğinin içerisinde kalabileceği gibi doğru yerde olup üzerilerinde yumuşak doku olduğu için de görünmeyebilirler. Dişlerin bir kısmının ağızda görülüp kalan kısmının ise diş etinin altında kaldığı dişlere de yarı gömülü dişler denmektedir.
  • Kemik Ogmentasyonları: Diş çekimi işlemleri yapıldıktan sonra karşı karşıya kalınan problemlerden biri çene kemiklerinde meydana gelen erime olmaktadır. Kayıp olan bölgeye implant yapılması gerekiyorsa, belli miktarda kemik yüksekliği ve hacmi gerekmektedir. Kemik miktarında azalmayı gidermek için diş etinin üst kısmından açılan bir bölgeden kemik eklemesi yapılmaktadır. Ağız çene cerrahisinin uyguladığı bu operasyon ile implant için gerekli olan kemik hacmi oluşturulur. Bu işlem "kemik ogmentasyonu" olarak adlandırılmaktadır.
  • 20 Yaş Diş Operasyonları: Bu operasyonlar yine gömülü diş kategorisinde yapılmaktadır.
  • Çene Ameliyatları: Ağız ve çene cerrahisinin en sık uğraş alanlarından biridir. Çene gelişimindeki bozukluklar, kırılmalar, işlev bozuklukları gibi durumların tedavisini kapsamaktadır.

Görüldüğü gibi ağız ve çene cerrahisi kapsamlı bir yelpazeye sahiptir. Eğer tedavi sürecinde iseniz ya da benzer bir tedaviye başlayacaksanız, şimdiden geçmiş olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ulusoy

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba. Benim çenemde biraz yamukluk olduğunu hissettim. Gerçekten de aynaya baktığımda bir sorunun olduğunu hissettim. Ağız ve çene cerrahisi benim çeneme ameliyatla düzeltmesi mümkün müdür?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ulusoy,

Ağız ve çene cerrahisi, çene yamukluklarını ve diğer yapısal sorunları düzeltmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bir çene cerrahına danışarak detaylı bir değerlendirme yapmalarını ve senin durumuna özel tedavi seçeneklerini öğrenmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Mikro El Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mikro El Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kozmetik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kozmetik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Genel Cerrahi Neye Bakar?

Genel Cerrahi Neye Bakar?