Gastroenteroloji Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Gastroenteroloji Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gastroenteroloji Cerrahisi

Gastroenteroloji, karaciğer, bağırsak ve mide rahatsızlıkları ile ilgilenen tıp dalıdır. Gastroenteroloji kelimesi Latince kökenli olup, "gaster" mideyi, "enteron" bağırsakları ifade eder. Gastroenteroloji uzmanları, iç hastalıkları eğitimi aldıktan sonra, gastroenteroloji alanında ihtisas yaparak uzmanlaşırlar.

Gastroenteroloji Uzmanlarının Kullanım Alanları

Gastroenteroloji uzmanları, bağırsak, karaciğer, yemek borusu, mide ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisi için çeşitli özel tetkik yöntemleri kullanırlar.

Gastroenteroloji Cerrahisi Muayenelerinde Kullanılan Cihazlar

Gastroskop

Gastroskop, mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağı hastalıklarının tanısında kullanılan bir cihazdır. Aynı zamanda bazı rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olur. Elektronik ve fiberoptik olan bu cihazlar farklı çeşitlerde olabilir. Tek bantlı ve çok bantlı yapıda bulunan gastroskoplar, özel eğitim gerektiren cihazlardır.

Gastroskopi esnasında, hastalığın teşhisini koymak için hasta olan bölgelerden küçük parçalar alınabilir. Bu işleme biyopsi denir. Biyopsi sırasında hasta ağrı hissetmez ve genellikle biyopsi almanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Gelişmiş endoskoplarda, hastalığın görüntüsü çok belirgin olduğu için biyopsi almak gerekmeyebilir.

Gastroskopik tetkik için hastanın 8-10 saat aç olması gerekir. Bu süre zarfında boğazın uyuşturulması muayene için yeterli olmaktadır. Ancak bu muayeneden aşırı korkan hastaların kısa süreliğine uyutularak da muayenesi yapılabilir. Bu muayene yaklaşık 3-5 dakika sürmektedir. Genellikle hastanelerde bu muayene uyutularak yapılmaktadır. Hasta dilerse muayene uyutulmadan da yapılabilir. Birçok mide hastalığının tanısı gerek görülmedikçe gastroskopik muayene ile konulabilir.

Gastroskopik Tetkik Yapılan Rahatsızlıklar

  • Yemek borusunda varis, tümör, yanıklar, polip, iltihap, divertikül, reflü hastalığı
  • Midede iltihap, ülser, polip, damarsal hastalıklar, yabancı cisimler, mide içinde safra, tümörler, midenin giriş ve çıkış kısmındaki darlık ve genişlemeler, evvelce yapılmış mide ameliyatları
  • Duodenum (on iki parmak bağırsağı): ülser, daralma, damarsal hastalıklar, çölyak hastalığı, tümör, ana safra kanalının bağırsağa açıldığı bölge hastalıkları

Kolonoskop

Kolonoskop, kalın bağırsak rahatsızlıklarının teşhisinde kullanılan bir cihazdır. Muayene anal yoldan yapılır. Bu muayenenin yeterli ve başarılı olması için kalın bağırsağın bazı ilaçlarla dışkıdan temizlenmesi gerekmektedir. Kolonoskopik muayene için hastaya 3-4 gün sonrasına randevu verilebilir. Bu süre zarfında muayenenin başarılı olması için hastaya bazı gıdaları yememesi söylenmelidir. Muayeneden bir gece önce, bağırsak temizliği için yazılan reçetedeki ilacı içmesi önerilir. Ertesi sabah da kalın bağırsağın özellikle son kısmının temizliği için ek olarak hazır lavman yapılır. Lavmanı hasta evde kendisi uygulayabilir veya gerek görülürse hastanede uygulanabilir.

Kolonoskopik muayene genellikle uyutularak yapılır, ancak hasta dilerse uyutulmadan da yapılabilir. Hastanın aç olması gerekmektedir.

Duodenoskop

Duodenoskoplar, özofagogastroduodenoskop olarak da bilinen özel endoskoplardır. Yandan aydınlatmalı olan bu cihazlar, pankreas kanalı hastalıklarının ve safra yolları rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır. ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi) gibi isimlerle de anılmaktadır.

Endoskopik Ultrasonografi (EUS)

Endoskopik ultrasonografi, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, pankreas, safra kesesi ve yolları hastalıklarının teşhisinde kullanılır. Gastroskopik muayenede mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağında meydana gelen kabarıklıkların teşhisi tam olarak konulamadığı zaman bu muayene yapılır. Ayrıca mide-bağırsak kanalında görülen tümörlerin yayılma bölgeleri, yayılma hızı ve derecelendirilmesi gibi durumlarda da bu muayene önerilir. Bu sayede ameliyatı yapacak cerrahlar için son derece değerli bilgiler elde edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Alışan

12 Temmuz 2024 Cuma

Gastroskopi muayenesi yaptıran bir hasta olarak, bu muayeneden önce neden 8-10 saat aç kalmamız gerekiyor? Acaba bu süreyi doldurmazsak muayene başarısız mı olur? Ayrıca, biyopsi alınırken gerçekten ağrı hissetmiyor muyuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Alışan,

Gastroskopi muayenesinden önce 8-10 saat aç kalmanın nedeni, midenin tamamen boş olmasını sağlamaktır. Bu, hem muayenenin daha net olmasını sağlar hem de kusma ve aspirasyon riskini azaltır. Eğer bu süreyi doldurmazsan, muayenenin başarısız olma veya komplikasyonlar gelişme riski artar. Biyopsi alınırken genellikle ağrı hissedilmez, çünkü mide ve bağırsaklar ağrı duyusu ile ilgili sinirlerden yoksundur. Bu nedenle, bu işlem sırasında rahatsızlık minimumda tutulur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni