Metabolik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Metabolik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Metabolik Cerrahi

Metabolik cerrahi, hastalarda şeker hastalığı, obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi etkilerle ortaya çıkan metabolik sendromun cerrahi girişimle tedavisini sağlar. Metabolik sendrom, ciddi derecede organ hasarına yol açabilen, iş kaybına neden olabilen ve kalp ve damar hastalıklarına yol açarak önemli bir ölüm nedeni olarak görülen bir durumdur. Toplumda görülme sıklığı giderek artan morbid obezite ve metabolik sendrom, ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarıdır. Morbid obezite hastalarında Tip 2 diyabet, koroner arter hastalığı ve hipertansiyon gibi metabolik rahatsızlıklar sıklıkla görülür. Bu hastalar kansere daha yatkın hale gelirler. Bu rahatsızlıklar, toplumun sağlık harcamalarının yükselmesine de neden olur. Bu sebeplerle, hastaların ameliyat edilerek tedavi edilmeleri daha uygun görülmektedir.

Metabolik Cerrahide Kullanılan Yöntem Nasıl Uygulanır?

Bu alanda en yaygın kullanılan yöntemlerden biri İleal İnterpozisyon ameliyatıdır. Bu ameliyatta mide, ince bağırsaklar ve on iki parmak bağırsağında çeşitli işlemler yapılır. Midenin sol tarafındaki üst dış kısım kapatılarak dışa alınır. Mide ile on iki parmak bağırsağının arasındaki bağlantı yeri kapatılır ve mide aşağıya doğru çevrilir. Ayrıca, ince bağırsağın başlangıcı ile sonu yer değiştirilir. Bu ameliyat yöntemi, Tip 2 diyabet tedavisi için geliştirilmiş bir cerrahi yöntemdir. Metabolik sendromdaki şeker hastalığının yanı sıra obezite, yüksek kolesterol ve tansiyon sorunları olan hastalar için de kullanılır. Ancak obezite ameliyatı değildir. Metabolik sendromun içinde yer alan Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır. Yani ameliyatın yapılması için hastalarda obezite kriteri aranmaz. Obezite tedavisindeki ameliyatlarda, hastanın ince bağırsağındaki uzun bölümden besinlerin geçmesi engellenir. Bu, hastalarda ciddi oranda vitamin ve mineral eksikliğine yol açar.

İleal İnterpozisyon operasyonunda emilim kısıtlaması olmadığından, hastalarda sorun yaşanmaz. Birkaç gün içinde sıvı gıdalar alınabilir ve yaklaşık bir yıl sonra hastalar serbest beslenmeye başlayabilir. Dışarıdan vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç olmaz. Ameliyatın ardından hastalar, kullandıkları yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker haplarını keserler. Yani ameliyat etkisini hemen gösterir. Nadiren hastalarda ilaçlar kontrollü şekilde azaltılır ve kesilir.

Metabolik Cerrahi Öncesinde Neler Yapılır?

Hastaların ameliyattan 1-2 gün önce hastaneye yatması gerekmektedir. Bu sürede bağırsakları temizleyen ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar alınmalıdır. Kan şekeri ve tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Ameliyattan bir gün önce sıvı diyete başlanmalıdır. Bu sayede hastaya lavman yapılmaz ve enfeksiyon riski azalır.

Metabolik Cerrahi Sırasında Neler Yapılır?

Ameliyatta hastanın tansiyonunun kontrol altında olması için kan basıncını ölçecek tansiyon aleti ve kanda oksijen doygunluğunu kontrol edecek oksijen ölçüm cihazı takılmaktadır. Koldan damar yolu açılarak anestezi ilaçları ve diğer ilaçlar verilir. Narkozun etkisindeki hastanın, metabolik cerrahi uygulamalarından dolayı sıvı akışından yeterince faydalanması için damar yoluna kateter yerleştirilir. Bunlar, sıvı alımı sağlanıncaya kadar 3-4 gün burada kalır. Bacaklarına masaj yapması için tayta benzer çorap giydirilerek, hasta yürüyene kadar kan akışı düzenlenir. Kan göllenmesi için bu çorap devamlı bacaklarına masaj yapar. İdrar torbası takılan hastalar, kendileri tuvalete gidene kadar bu şekilde idrar torbasıyla ihtiyaçlarını görürler.

Metabolik Cerrahi Sonrasında Neler Olur?

Ameliyatın ardından hastalar ilk gün yoğun bakımda kalır. Burada kolundaki tansiyon aleti ve oksijen ölçüm cihazı takılı olur. 2-4 saat oksijen maskesi takılır. Bu süreçte hastalar sadece su içer, beslenme için serumla protein ve sıvı verilir. Nefes egzersizleri, akciğerlerin güçlenmesi için yaptırılır. Sıvı gıdalara ancak 2-3 gün içinde geçilir. 3 saatte bir beslenebilirler. 4-5 gün sonra hastalar taburcu edilebilir. Bu dönemde hastaların en az 1,5 litre sıvı alması gerekir. Çıkarılan idrar bundan fazla olmalıdır. Hastalara verilen ilaçlarla mide ve safra kesesi korunmaya alınır. Ağızdan beslenmeye geçen hastalara kalsiyum takviyesi ve vitaminler şurup halinde verilir. Hastalara ilk ay, 3. ay ve 1 yılda kontroller yapılır. Sonradan 6 aylık periyotlarla kontroller devam eder. Kontrollerde midenin durumuna endoskopiyle bakılır.

Metabolik cerrahi sonrasında Tip 2 diyabet hastalarının kendi rezervleri ve yaptıkları aktiviteler ameliyattan görecekleri faydayı etkiler. Eğer yeterince insülin rezervi varsa ve aktiviteleri düzenli olursa, ameliyatın başarısı artar. Ancak bu hastalığın hormonal, psikojenik ve sinirsel sebepleri vardır. Metabolik cerrahi, hastalardaki hormonal etkenin tedavisinde etkili olur. Diğer sebeplerden dolayı hastanın kan şekerinde değişimler olabilir. Üzülme, sevinme ve stres gibi etkenler kan şekeri düzeyini etkileyebilir. Ancak metabolik cerrahi sayesinde bu etkiler düşürülebilir.

Hastalarda metabolik cerrahi ameliyatıyla 10 yıllık bir süreçte her şey kontrol altında tutulabilir. Bundan sonra ameliyatın etkinliği azalmaya başlar. Çünkü hastada yaşlanma başlamış, kas kitlesi azalmış ve aktiviteleri de bu oranda azalmıştır. Ayrıca hastanın metabolik hızı da yavaşlamıştır. Metabolik cerrahi ameliyatı, hastanın insülin harcama hızını düşürmektedir. Vücuttaki insülin rezervleri azalmaya başladıkça, hastalığın etkileri ortaya çıkar. Hastaların bu süreçte diyet yapmaları gerekmez. Kişiler fazla acıkmazlar, yemeklere daha farklı gözle bakar ve tercihleri bile farklılaşır. Az yemekle daha uzun süre tok kalırlar.

Metabolik Cerrahinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi, metabolik cerrahinin de %10 seviyesinde yan etkisi olabilir. Bu ameliyatın komplikasyonları erken veya geç dönemde ortaya çıkabilir. Kanama, enfeksiyon ve anesteziden dolayı oluşan komplikasyonlar erken dönemde, ameliyatın yapıldığı yerdeki iç fıtıklar ise geç dönemdeki komplikasyonlardır. Bazen safra kesesi çamuru ve safra taşı oluşumu meydana gelebilir. Bazı hastalarda ameliyatta safra kesesinde sorun tespit edilirse, safra kesesinin alınması gündeme gelebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uz

11 Temmuz 2024 Perşembe

Metabolik cerrahi operasyonu sonrasında neden ilk gün yoğun bakımda kalmamız gerekiyor? Yoğun bakımda kaldığımız süreçte oksijen maskesi takılmasının nedeni nedir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uz,

Metabolik cerrahi operasyonlar sonrasında ilk gün yoğun bakımda kalmanızın temel nedeni, vücudunuzun ameliyat sonrası durumu yakından izlenmesi ve olası komplikasyonlara hızlı müdahale edilebilmesidir. Bu tür operasyonlar vücutta ciddi değişikliklere yol açabilir ve yoğun bakım ünitesinde olmak, hem doktorların hem de hemşirelerin sürekli gözetimi altında olmanızı sağlar.

Oksijen maskesi takılmasının nedeni ise, ameliyat sonrasında anestezinin etkilerinin devam etmesi ve solunum fonksiyonlarınızın tam olarak normale dönmemiş olmasıdır. Oksijen maskesi, vücudunuzun yeterli miktarda oksijen alımını sağlayarak iyileşme sürecinizi destekler ve olası solunum problemlerinin önüne geçer.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuk Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi

Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği