Robotik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Robotik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi, neredeyse tüm tıbbi branşlarda kullanılabilen ve laparoskopik cerrahi teknikleri ile gerçekleştirilen cerrahilerde uygulanan bir teknolojidir. Bu teknoloji, halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen tüm müdahalelerde kullanılır. En yaygın tercih edilen ameliyatlar arasında safra kesesi, prostat, kalp-damar ve kadın hastalıkları ameliyatları bulunmaktadır. Günümüzde minimal invaziv cerrahi olarak tanımlanan ve çağımızın yeni cerrahi yaklaşımlarından biri olan robotik cerrahide amaç, hastaya müdahale anında organların korunmasını ve cerrahinin gerçekleştirildiği alanda bulunan dokulara en az zarar verilmesini sağlamaktır.

Robotik Cerrahi Neden Kullanılır?

Açık ameliyatlarda hastanın karnına daha büyük bir kesi açılması gerekmektedir. Robotik cerrahide ise, bölgeye küçük bir kesi açılarak müdahalede bulunmak çok daha sağlıklı, güvenilir ve pratiktir. Bu tür ameliyatların tercih edilmesindeki en önemli faktörler arasında kanama riskini azaltmak, enfeksiyon gelişmesini önlemek ve cerrahiden sonra iyileşme sürecini kısaltmak bulunmaktadır.

Robotik Cerrahinin Avantajları

  • İyileşme sürecinin kısa olması, robotik cerrahinin sunduğu en önemli avantajlardan biridir. Ameliyat anında çok küçük kesiler açıldığı için hastalar sağlıklarına daha çabuk kavuşabilir.
  • Robotik cerrahi sayesinde kanser kontrolü mükemmel bir şekilde yapılabilmektedir. Robotik cerrahi ile yalnızca kanser oluşan sınırlı bölgelere ulaşarak sağlıklı dokulara zarar verilmez.
  • Robotik cerrahi sonrası hastada ağrı yaşanma riski çok daha azdır. Bu nedenle de kullanılan ağrı kesici oranı daha az olur. Çoğu hastada ağrı kesici kullanımına bile gerek duyulmaz.
  • Robotik cerrahi estetik açıdan da oldukça avantajlıdır. Kesilerin çok küçük ve göbek deliğinin altında olması estetik anlamda kötü görünümün olmamasını sağlar.
  • Robotik cerrahi sonrası hastanede kalış süresi çok daha kısadır.
  • Hasta günlük aktivitelerine kısa sürede dönebilir.
  • İnfeksiyon riski, kan nakli ihtiyacı ve komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür.

Robotik Cerrahinin Özellikleri

Robotik cerrahide kullanılan robotların en önemli özelliklerinden biri, 7 derece serbest hareket etme kabiliyetidir. Robotların uç kısımlarında hareketi sağlayan ve kendi çevrelerinde 540 derece dönme kabiliyetine sahip özellikler bulunmaktadır. Üretim aşamasında kullanılan mühendislik teknolojisi sayesinde insan bileğine uyumlu olarak geliştirilmiş olan robotlar, insan bileğinden çok daha ufaktır ve insan bileğinin müdahale edemeyeceği birçok noktaya rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Üç Boyutlu Görüntüleme ve Hassasiyet

Günümüzde tercih edilen laparoskopik cerrahilerde tek kamerayla görüntü alınabilmektedir. Ancak bu görüntüler, eski teknolojilerle donatılmış olduğu için her zaman kesin bilgi vermeyebilir. Robotik cerrahi tekniğinde kullanılan kameralar, her bir göze farklı görüntülerin yansımasını sağlar ve görüntüler yüksek çözünürlükte olur. Cerrahi müdahale koltuğunda oturan cerrah, bu sayede tıpkı kendi gözüyle görebileceği özellikteki görüntüleri izleme fırsatı bulur. Cerrahiyi yöneten hekim, bu teknik sayesinde kendini çok rahat hisseder. Cerrahinin gerçekleştirildiği bölgeyi üç boyutlu olarak inceleyerek robotik enstrümanları kolaylıkla kontrol eder. Cerrah oturduğu yerden ameliyatı yönettiği için yorgunluk hissi yaşamaz ve yorgunluğa bağlı komplikasyonların gelişme olasılığı en aza indirgenir. Ayrıca, robotik cerrahi tekniğinde başarı oranı oldukça yüksektir.

Sonuç

Robotik cerrahi, modern tıbbın sunduğu en gelişmiş cerrahi tekniklerden biridir. Hem hastalar hem de cerrahlar için birçok avantaj sunar. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kısalması, estetik açıdan daha iyi sonuçlar elde edilmesi ve cerrahi müdahalenin daha hassas yapılabilmesi gibi nedenlerle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Robotik cerrahi, cerrahi müdahalelerin geleceğinde önemli bir yere sahip olacak gibi görünmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Haber Bülteni