Diş Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Diş Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş cerrahisi, dişlerle ilgili tüm cerrahi işlemlerle birlikte yüz ve çene kemiğindeki rahatsızlıkların tedavisi ile ilgilenmektedir. Son yıllarda diş hekimliği cerrahisinin kapsamı genişlemiştir. Ağız, diş ve çene cerrahisi işlemleri arasında çene altındaki kist operasyonları, yirmi yaş dişi cerrahisi, ağız içi kanser tedavileri, eklem problemleri ve çene kırıkları tedavileri bulunmaktadır.

Diş Cerrahisi Sonrası

Diş cerrahisi sonrası kanama, şişlik ve ağrı gibi problemlerle karşılaşılmamaktadır. Gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde minör travmalar ve lazer uygulamaları ile dokulara daha az zarar verilerek işlemler yapılmaktadır. Bu cerrahi uygulamalar sayesinde hem operasyon sırasında hem de cerrahi sonrasında konfor artmaktadır.

Diş Cerrahisinde Nasıl Tanı Konulur?

Diş cerrahisi tanı yöntemleri arasında röntgen gibi teknikler kullanıldığı gibi, tomografi ile desteklenerek hastanın birebir ölçüde üç boyutlu kemik modeli elde edilmektedir. Bu sayede cerrahi operasyondan önce kesin tanı konularak ameliyat planı tam olarak yapılabilmektedir. Tanı ve operasyon sırasında başarılı olmak için ortodonti ve protez uzmanı diş hekimleri ile multidisipliner çalışılması gerekmektedir.

Diş Cerrahi Operasyonları Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağız boşluğundaki yumuşak dokular (yanak, dil, dudak) ve sert dokular (çene, diş, kemikler) ile ilgili rahatsızlıkların teşhisi ve cerrahi iyileştirme yöntemleri lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon yapılarak klinik veya ameliyathane ortamlarında gerçekleştirilir. Büyük operasyonlar sonrasında hastalar, hastane ortamında birkaç gün gözlem altında tutulabilirler. Kanama ve şiddetli ağrı oluşumlarında müdahale edilebilmesi için hastane ortamı gereklidir.

Diş Cerrahisine Gidilmesi Gereken Durumlar
  • Diş çekimlerinde
  • Gömülü diş çekimlerinde
  • 20'lik yaş diş çekimlerinde
  • Çene kırıklarının cerrahi uygulamasında
  • Çenede oluşan apse ve kistlerin iyileştirilmesinde
  • Çene tümörlerinin cerrahi tedavisinde
  • Dental implant yapılmasında
  • Protez ve ortodontik tedavi öncesi çene dokularının düzenlenmesi
Diş hekimliğinde sıklıkla yapılan implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için gerekli olan kemiğin kısa kalması sonucu kemik greftleri yerleştirilmesi gibi ileri dental yöntemler de diş cerrahi bölümünde yer almaktadır.

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri ağız içerisinde en son çıkan dişlerdir. Üst ve alt çenede dişlerin arkasının en sonunda bulunurlar. Genellikle 20'li yaşlarda çıktıkları için bu adı almışlardır. Yirmili yaş dişlerinin gömülü kalması ve tam olarak çıkmaması durumunda ciddi eklem rahatsızlıkları oluşabilir ve komşu dişlere zarar verebilirler.

20'li yaş dişleri bazı durumlarda çenedeki yer darlığından çıkamayarak gömülü kalabilirler. Tam olarak gömülü kalabilecekleri gibi, yarı çıkmış da olabilirler. Ayrıca tam olarak çıkmamış 20'li yaş dişleri zamanla çene içerisinde büyük boyutlarda meydana gelebilecek kistlere neden olarak ciddi rahatsızlıklara sebep olabilirler.

Herhangi bir soruna neden olmasa bile diğer dişlerin düzgün çıkabilmesi için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi için çekilmeleri gerekmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı 20 yaş dişlerinin bölgesel uyuşturma ile diş cerrahisi tarafından çekimi yapılır.

Operasyon Sonrası Bakım

Operasyon sonrasındaki ilk gün diş fırçalama, şiddetli çalkalama ve gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık ve yumuşak besinler tüketmek gerekir. Ağrı kesici ilaçlar ve doktor önermişse antibiyotik düzenli olarak mutlaka kullanılmalıdır. İyileşme sürecini etkileyeceği için bu dönemde sigara içmemek gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği

Haber Bülteni