Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cerrahi Hastalıklar

Cerrahi hastalıklar, ilaç veya diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıklar, yaralanmalar ve vücuttaki yapısal bozuklukları kapsar. Cerrahi, yara ve kesilerle uğraşan bilim dalıdır ve bazı görüşlere göre, yetenek gerektirdiği için bir sanat olarak da kabul edilir. Cerrahi tedavi, kesme, onarma, organın alınması veya birleştirme gibi işlemleri içerir. Bu süreçlerde ameliyat bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulabilir veya hasta genel anestezi ile tamamen uyutulabilir.

Cerrahi Tedavinin Uygulanması

Cerrahi hastalıklar, neredeyse vücudun tüm yapısındaki rahatsızlıkları kapsamaktadır. Hasta, şikâyetiyle ilgili bir uzman hekime başvurarak rahatsızlığının kaynağını tespit ettirir. Yapılacak tetkikler sonucu ortaya çıkan veriler ışığında teşhis konulur. Teşhise göre ilaçlı ve diğer yöntemlerle tedaviye başlanır. İlaçlı veya diğer yöntemlerle sonuç alınamazsa cerrahi yönteme geçilir. Eğer teşhiste ameliyatın aciliyeti varsa, ilaçlı ve diğer yöntemler uygulanmadan doğrudan cerrahi tedaviye geçilir.

Cerrahi Uzmanlık Alanları

İnsan vücudunun yapısına göre tedavi amaçlı bölgesel bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlerde uzmanlaşan hekimlerin bir kısmı tedavilerinde ameliyat yöntemini kullanabilir. Ameliyat yapabilen hekimlere operatör unvanı verilir. Cerrahi yöntemi uygulayan hekimler ve ameliyat edebilecekleri rahatsızlıklar şunlardır:

  • Genel Cerrah: Karın bölgesindeki organlardaki bozukluklar
  • Kardiyolog: Kalp ve damarlardaki rahatsızlıklar
  • Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı: Kulak, burun ve boğazdaki rahatsızlıklar
  • Ortopedi Uzmanı: İskelet sistemi, eklemler ve eklemlerdeki bağ dokular
  • Kadın Doğum Uzmanı: Kadınsal faaliyetlerdeki bozukluklar ve doğum sürecindeki problemler
  • Norolog: Beyin ve omurilikteki rahatsızlıklar
  • Ürolog: Böbrekler ve boşaltım sistemi
  • Göz Hastalıkları Uzmanı: Gözdeki rahatsızlıklar
  • Plastik Cerrah: Vücudun görüntüsündeki bozukluklar

Cerrahi Tedavinin Avantajları

Teknolojinin sağladığı ekipmanlarla ameliyatlar daha kısa sürede ve daha başarılı yapılmaktadır. Hastalar da kısa sürede iyileşmektedir. Yapısal bozukluğu olan ya da yetmezliği ortaya çıkan birçok organ, bağışçıdan alınan organla değiştirilmektedir. Hastanın mutlaka rahatsızlığıyla ilgili uzmana başvurması gereklidir. Uzman bir hekimin dışında kimsenin tedavisi olumlu sonuç vermesi beklenemez.

Sonuç

Cerrahi hastalıkların tedavisi, uzmanlık gerektiren ve çeşitli alanlarda uygulanan bir dizi karmaşık prosedürü içerir. Doğru teşhis ve uygun tedavi yöntemleri, hastaların sağlığına kavuşmasında kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, cerrahi müdahalelerin mutlaka alanında uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği

Haber Bülteni