Estetik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

Estetik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi, plastik cerrahinin yan dallarından biridir. Estetik cerrahi, vücudun dış görüntüsünü daha güzel ve daha mükemmel hale getirmek amacıyla yapılan girişim veya operasyonları kapsar. Bu alanda, tıbbi bir problemden ziyade estetik açıdan rahatsızlık veren bazı problemlerin giderilmesi hedeflenir. Günümüzde estetik cerrahinin bu amaçla çok fazla kullanılması nedeniyle plastik cerrahların hepsi estetik cerrah olarak nitelendirilmektedir. Ancak, plastik cerrahlar klinik ve hastanelerde daha çok onarım cerrahisi ile uğraşmaktadır.

Estetik Cerrahinin Gerektirdiği Nitelikler

Estetik cerrahi, uzun bir eğitim ve deneyim gerektiren bir daldır. Bu tür operasyonlar, cerrahide hem özel yetenek hem de artistik beceri gerektirir. Estetik cerrahide yalnızca görsel güzellik elde etmek için işlem yapılmaz; bazen de tıbbi problemlerin düzeltilmesinde kullanılır. Bu duruma en iyi örnek, fazla kilolu insanlar veya aşırı büyümüş memelere yapılan müdahalelerdir. Bu tür durumlarda yapılan estetik cerrahi işlemi hem görsel hem de tıbbi problemleri ortadan kaldırır. Özellikle burun estetiği ameliyatları, estetik cerrahisinde sadece güzellik için algılansa da, genellikle kemik eğriliği veya içinde et olması durumlarında tamamen tıbbi bir önem arz eder. Bu durum, kişinin nefes alıp vermesini veya konuşmasını etkilediğinden, estetik açıdan değil tıbbi açıdan da önemli bir ameliyat olmaktadır.

Estetik Cerrahi Uygulama Alanları

 • Fonksiyonel ve estetik burun düzeltmesi
 • Göğüs küçültme veya büyültme
 • Aşırı kilo alma
 • Yüz gerdirme işlemleri
 • Dudak belirginleştirme
 • Çene düzeltme
 • Yüz yenileştirme
 • Saç ekimi
 • Karın germe
 • Ciltte yara izi ve düzensizliklerin giderilmesi
 • Göz kapağı estetiği
 • Bacak kontur düzeltme
 • Vücudun diğer tüm bölgelerinde uygulanabilen cerrahi işlemler

Genel olarak ülkemizde estetik cerrahinin en yaygın uygulanan yöntemleri arasında burun ve meme estetiği bulunmaktadır. Ayrıca yüz germe işlemleri de oldukça yaygındır. Estetik cerrahisi için mutlaka uzman bir plastik cerraha başvurulması gerekmektedir. Diğer alanlarda uzman olan doktorların estetik cerrahiyi uygulaması etik ve adil değildir. Ayrıca bu, hastalarda beklenmedik komplikasyonlara neden olarak yaşamlarını tehlikeye atma riski taşır. Bu nedenle belirtilen konularda yapılacak estetik cerrahisinin mutlaka plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Estetik Cerrahi Müdahale Türleri

Estetik cerrahide iki şekilde müdahale yapılır. Bunlar operatif ve operatif olmayan yöntemlerdir. Dünyada Türkiye'deki estetik cerrahi büyük bir yere sahiptir. Dünyanın her yerinde yapılan estetik cerrahi uygulamalarının hepsi ülkemizde de aynı kalite düzeyinde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca birçok dünya ülkesinden insanlar estetik cerrahi için ülkemizi tercih etmektedir. Sağlık önemli bir olgudur; ancak özellikle kadınların güzelliğe düşkünlükleri, estetik cerrahisinin ilerlemesine ve çok aktif kullanılmasına neden olmuştur. Günümüzde birçok erkek de estetik cerrahisini sıkça kullanmaya başlamıştır. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cerrahi Diş Çekimi

Cerrahi Diş Çekimi

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Laparoskopik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Genel Cerrahi Neye Bakar?

Genel Cerrahi Neye Bakar?

Güncel

Genel Cerrahi Ameliyatları

Genel Cerrahi Ameliyatları