Obezite Cerrahisi
21 Temmuz 2024

Obezite Cerrahisi


Obezite cerrahisi, beden kitle endeksi 35'in üzerinde olan kişilere, uzman denetiminde uygulanan beslenme, egzersiz ve ilaç tedavileri sonucunda kilo vermede başarısız olunması durumunda uygulanır. Bunun dışında, beden kitle endeksi 30 ve üstünde olan ve diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde de uygulanabilir. Bu tür hastalarda yaşam kalitesinin yükseltilmesi için obezite cerrahisi başarılı sonuçlar verir. Hastalar açısından hangi operasyonun uygun olduğuna, yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda karar verilir.

Doğurganlık çağındaki kadınlar bu ameliyatları olmak için mutlaka uzman bir doktora danışmalıdır. Bunun sebebi, operasyon geçiren kadınların 2 yıl süreyle gebe kalmaması gerektiğidir. Obezite cerrahisi kapsamında laparoskopik ve robotik cerrahi yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemler, açık cerrahiyle kıyaslandığında hastalardaki iyileşme sürecini kısaltan ve daha konforlu bir tedavi sunar.

Obezite Cerrahisi Kapsamında Uygulanan Yöntemler

Mide Kelepçesi (Mide Bandı)

Bu yöntem, yemek borusuyla midenin birleşiminin hemen altına, mide çevresine silikon gastrik bant yerleştirilmesi suretiyle uygulanır. Bu, midenin hacminde küçülmeye neden olur. İçi uzun bir balona, bisiklet lastiğine benzeyen bant, ince bir tüple cildin altına yerleştirilen porta bağlanır. Yapılan ameliyattan yaklaşık bir ay sonra cilt altındaki bu porttan balon serum enjeksiyonları yapılarak şişirilir. Bu sayede ameliyatın ardından mide geçişi boyutları kolayca değiştirilebilir. Böylece hastalar daha az yemek yiyerek tokluk hissederler. Obezite cerrahisinde bu yöntem laparoskopik olarak uygulanır. Hastaya küçük kesiler yapıldığı için iyileşme ve normal yaşama dönüş süresi kısadır. Bu operasyonun ardından 18-24 ay içinde hastaların kilosunda %60-80 oranında azalma olur. Eğer mide bandı sorun yaratmazsa, hastalarda tekrar kilo alma problemi yaşanmaz.

Gastrik Sleeve (Tüp Mide Ameliyatı)

Bu yöntem, mide hacminde küçülmeye neden olup, kişinin az yemek yiyerek tok kalmasına yardımcı olur. Operasyonda midenin bir kısmı alınmakta ve tüp şeklinde bir mide oluşturulmaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olarak da bilinir. Laparoskopik yöntemle küçük kesiler açılarak uygulanır.

Gastrik Bypass

Bu operasyonda, midenin hacmi küçültülür ve mide ince bağırsağa dikilir. Bu, midede besinlerin bir bölümünün emilmeden bağırsaktan dışarı atılmasını sağlar. Hastaların az besinle doyması sağlanır; yani hastanın yediği besinlerin hepsi emilmez.

Obezite Cerrahisi Riskleri ve Komplikasyonları

Obezite cerrahisi uygulanan hastalarda, yapılan araştırmalarda aynı zayıflama diyetlerinde olduğu gibi beslenme alışkanlıklarının değişmesi, yaşam tarzında değişiklik yapmaları ve aktif bir yaşam sürmeleri gerektiği belirlenmiştir. Ameliyatın ardından hastaların her istediğini yiyebileceğini düşünmemesi, katı ve sıvı yiyecekleri birlikte tüketmemeleri ve asitli içeceklerden kaçınmaları gerekir. Bu kurallara uyulduğu takdirde alınan sonuçlar daha başarılı olur. Ameliyat olma kararının iyi bir araştırmayla ve danışarak alınması gerekir.

Obezite cerrahisi nedeniyle hastalarda oluşabilecek sorunlar ise:
  • Bacaklarda pıhtı oluşması
  • Zatürre (Pnömoni)
  • Kesi yeri enfeksiyonları
  • Kalsiyum yetmezliğinden kaynaklanan enfeksiyonlar
  • Midedeki sızıntılar
Obezite cerrahisi sonrasında oluşabilecek bu sorunlarda bazen antibiyotik tedavisi yeterli olurken, bazen de hastanın tekrar ameliyat edilmesi gerekebilir. Ayrıca hastalarda verilen kilolar nedeniyle vücutta ani sarkmalar meydana gelebileceği için estetik operasyon gerekebilir. Hastanın yaşam boyu vücuduna takviye olarak vitamin ve mineral desteği alması gerekebilir. Doğal beslenmeyle vücut için gerekli besinler alınamadığından kemik ağrısı olabilir, D vitamini ve kalsiyum eksikliği oluşabileceğinden diş kaybı, ciltte kuruma, kan şekerinin düşmesi ve depresyon gibi sorunlar gündeme gelebilir. Bu yüzden kişilerin obezite cerrahisi alanında uzmanlaşmış bir doktora danışarak, kendisi için en uygun tedavi yöntemine karar vermesi gerekir. Bu sayede ameliyattan sonraki olası risklerden korunma oranı da artar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rahime

21 Temmuz 2024 Pazar

Obezite cerrahisi için uygun bir aday mıyım? Beden kitle endeksim 32 ve diyabetim var, bu durumda cerrahi seçeneklerimi değerlendirebilir miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rahime,

Beden kitle endeksiniz (BKİ) 32 ve diyabetiniz olduğunu belirtmişsiniz. Obezite cerrahisi genellikle BKİ 40'ın üzerinde olan veya BKİ 35-40 arasında olup diyabet gibi ciddi sağlık sorunları olan bireyler için önerilir. Sizin durumunuzda, BKİ'niz 32 olduğundan ve diyabetiniz bulunduğundan dolayı, cerrahi seçenekler değerlendirilebilir. Ancak, kesin bir karar vermeden önce bir uzman doktora danışmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Doktorunuz, sağlık geçmişinizi ve mevcut durumunuzu göz önünde bulundurarak sizin için en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni