Kalp Damar Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kalp Damar Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalp damar cerrahisi, kalp ve ana damarlar üzerinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlar genellikle kalp cerrahları tarafından gerçekleştirilir ve endokardit, akut romatizmal ateş, ateroskleroz gibi hastalıkların neden olduğu iskemik kalp krizi, konjenital kalp rahatsızlıkları ve kalp kapağı hastalıkları gibi komplikasyonları iyileştirme amacı taşır. Ayrıca, bu cerrahi işlemler kalp naklini de içerir.

Kalp Damar Cerrahisinin Tarihçesi

Yirminci yüzyılın ortalarında bilim insanlarının önemli çabaları ve cesaretli cerrahların girişimleri ile açık kalp cerrahisi gelişmiştir. İlk başarılı operasyon 1953'te gerçekleştirilmiş ve bu operasyonu 1955 ve 1956'da önemli gelişmeler takip etmiştir. Doğuştan kalp hastalıkları bu sayede düzeltilmeye başlanmışken, 1960'larda işlevlerini kaybetmiş kalp kapaklarının yerine suni kapaklar takılmaya başlanmıştır. 1967'de ise insandan insana ilk kalp nakli gerçekleştirilmiştir.

Kalp Kapak Hastalıkları ve Protezler

1950'lerde ilk valvüler kapak protezi ve 1960'larda ilk kalp içi kapak protezi uygulamalarının ardından, özellikle tamiri mümkün olmayan derecede hasar görmüş kalp kapakları için protez kapak ameliyatları yaygınlaşmış ve benimsenmiştir. Günümüze dek ideal yapıda bir kapak protezi geliştirilememiştir. Bazı hastalıklardan dolayı bozulan kapakçıkların düzeltilmesinde farklı plastik operasyonlar yapılmakta, ancak hastaların önemli bir kısmına prostetik (takma) kapaklar gerekmektedir. Çağdaş kalp kapak protezleri, hala belirli bir oranda operasyon sonucu ölüm ve rahatsızlık riski taşımaktadır. Ancak kapak değişimi sırasında kalp ve damar içi pıhtılaşmalar, kanama, takma kapakla ilişkili enfeksiyonlar, kan hücreleri parçalanmasına bağlı anemi ve sarılık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İdeal bir prostetik kapakçık geliştirmek amacıyla yaygın çalışmalar devam etmektedir. İlk kalp kapak protezi, 1952'de aort yetmezliği olan bir hastaya kafes-top prensibi kullanılarak uygulanmıştır.

İlk Kalp Nakli

İnsanlarda ilk başarılı kalp nakli, 3 Aralık 1967'de Güney Afrika'da Cope Town'da Dr. Christiaan Barnard tarafından gerçekleştirilmiştir. Ocak 1968'de ise Stanford Üniversitesi'nden Dr. Norman Shumway, ortopedik bir teknikle kalp naklini gerçekleştirmiştir. Bu teknik, en yaygın kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Kalp hastalığının son evresinde olan ve beklenen yaşam süresi altı ay veya daha az olan hastalar transplant adaylarıdır. Hastaların %80-90'ı son dönem iskemik kalp hastalığı veya nedeni bilinmeyen kardiyomiyopati (kalp kasının hastalığı) nedeniyle kalp nakline ihtiyaç duymaktadır. Çocuklarda ise öncelikli olarak kardiyomiyopati gelir. Kalp damar cerrahisi, doğuştan oluşmuş kalp kasındaki bozukluklar, endokardial fibroelastosis (kalbin sertleşmesine neden olabilen bir rahatsızlık) ve Doxorubisin isimli ilaca bağlı kardiyomiyopati gibi sebeplerle de ilgilenir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bariatrik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kardiyovasküler Cerrahi

Kardiyovasküler Cerrahi

Omurga Cerrahisi Türleri ve Özellikleri

Omurga Cerrahisi Türleri ve Özellikleri

El Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

El Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?