Endokrin Cerrahisi Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Endokrin Cerrahisi Türleri ve Özellikleri

Endokrin cerrahisi, endokrin sistemin iç salgı bezlerine odaklanan önemli bir tıp dalıdır. İç salgı bezleri, hormon sentezi ve salgısı yapan organlardır. Hormonlar, vücudumuzda çeşitli aktiviteleri düzenler ve organların farklı tipleri üreme, büyüme ve gelişmeyi idare eder.

Endokrinoloji Nedir?

Endokrin cerrahisi olarak bilinen endokrinoloji, vücudumuzdaki hormonların salgılanmasında rol oynayan iç salgı bezlerinin hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp dalıdır. Endokrin sistem, hormon sistemi olarak da bilinir ve hipofiz bezi, tiroit, böbrek üstü bezi (adrenal bez), yumurtalıklar, hipotalamus ve testisleri içerir. Endokrinologlar, bu bezlerin hastalıklarıyla ilgilenir ve tedavi yöntemlerini belirler. Endokrinoloji, şişmanlık (obezite), şeker hastalığı (diyabet), kemik erimesi (osteoporoz), kolesterol ve ürik asit yüksekliği gibi metabolizma hastalıklarının tanı ve tedavisini yapar.

Endokrinologlar Ne Yapar?

Endokrinologlar, hormon düzensizliklerini ve hastalıklarını tanı koymak ve tedavi etmek için eğitim almışlardır. İlgi alanlarına giren hastalıklar şunlardır:

 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Tiroit hastalıkları
 • Hormonların fazla üretilmesi sonucu oluşan hastalıklar
 • Menopoz
 • Hipotansiyon
 • Yağ metabolizması ile ilgili hastalıklar
 • Kısırlık
 • Büyüme geriliği
 • Salgı bezlerinin tümörleri
 • Metabolik bozukluklar
 • Şişmanlık
Endokrinologlar, hastalıkların tanısını koymak için hormon testleri, kemik testleri gibi çeşitli testler uygularlar. Endokrin sistemi hastalıkları ve bozuklukları çeşitli alanlarda sınıflandırılmaktadır. Endokrinologlar, birden fazla hastalık üzerinde yoğunlaşabilirler.

Diyabet

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Şeker hastalığı teşhisinde kan tahlili yeterli görülür, çünkü kandaki şeker miktarının fazla olması diyabet hastalığı olarak bilinir. Endokrinologlar, diyabetik diyet, ağızdan alınan ilaçlar veya insülin ile tedavi ederler. Tedavi uzun bir süreçtir.

Tiroit

Tiroit hastalıkları, enerji seviyesi ile ilgili problemlerden kaynaklanır. Tiroit hormonunun fazla veya az olması, kas sertliği, kilo kontrolü, sıcaklık veya soğukluk toleransı gibi sorunlara yol açar. Endokrinologlar, tiroit hormonunun fazlalığı veya eksikliği olan hastaları tedavi ederler.

Obezite

Obezite, fazla kilolu ve şişman hastaların metabolik ve hormonal problemlerine odaklanır. Obezite, vücut yağ endeksinin oldukça fazla olduğu bir durumdur. Adrenal bez ve hipofiz bozuklukları obeziteye sebep olabilir.

Lipid Bozuklukları

Lipid bozuklukları, normal vücut yağ seviyelerini sağlamakta sorunlar yaşanmasına neden olur. Lipid bozuklukları arasında koruyucu kolesterol düşüklüğü, kolesterol fazlalığı ve trigliserit fazlalığı bulunur. Yağ fazlalığı, kalp hastalığı ve bacaklardaki dolaşım sorunları ile ilişkilidir. Endokrinologlar, hipotiroidizm (tiroit hormon azlığı) ve diğer metabolik durumların tedavisinde özel diyetler, egzersiz ve ilaçlar kullanırlar.

Hipertansiyon

Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları için bir risk faktörüdür. Adrenal bezde sentezlenen aldosteron hormonunun az olması nedeniyle yüksek kan basıncı görülür. Hipertansiyonun yaklaşık yarısının cerrahi müdahalelerle çıkarılabilecek dokuları vardır ve cerrahi müdahaleyle tedavi edilebilir.

Büyüme Bozuklukları

Büyüme hormonu eksikliği, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Büyüme hormonu eksikliği olan yetişkinlerde duygusal stres ve halsizlik durumları yaşanır. Bu kişiler için hormon tedavisi uygulanır.

Kısırlık

Günümüzde her evli on çiftten en az biri çocuk sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşar. Endokrin cerrahisi, binlerce çiftin çocuk sahibi olmaları konusunda önemli bulgular tespit ederek yardımcı olmuştur. Endokrinologlar, hormon tedavisi gereken hastalarla ilgilenir. Üreme endokrinolojisinde uğraşılan problemler arasında menopoz şikayetleri, Polikistik Over Sendromu, cinsel güçsüzlük ve adet şikayetleri bulunur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği

Haber Bülteni