Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi, yüz kemiklerinde ve dişlerde oluşan bozuklukların düzeltilmesini amaçlayan tıbbi operasyonları içeren bir alandır. Çene cerrahisi olarak da bilinen bu cerrahi dal, ağızdaki dudak, dil, tükürük bezi, yanak gibi yumuşak dokulardaki, dişlerdeki ve çene eklemindeki rahatsızlıkların teşhis edilmesi ve cerrahi olarak tedavi edilmesini kapsar.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Gömülü diş ameliyatlarında
 • İmplant uygulamalarında gerekli cerrahi müdahalelerde
 • Genel anestezi ile yapılan diş çekimlerinde
 • Alt çenenin önde, geride, sağda ya da solda olması durumunda
 • Alt çenenin kısmen ya da tamamen az gelişmesi halinde
 • Üst çenenin önde, yanda ya da geride olması durumunda
 • Üst çenenin yeterince gelişmemiş olması durumunda
 • Alt ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi durumunda
 • Çene ucunun büyük, küçük, geride ya da ileride olması durumunda
 • Elmacık kemiklerinin büyük, küçük, geride ya da ileride olması durumunda
 • Kazalar veya tümörler nedeniyle çenede oluşan şekil bozukluklarında
 • Alt ve üst çene arasında anormal ilişki ve ısırma bozukluklarında
Ortognatik cerrahi, yüz estetiğinin düzeltilmesi ve fonksiyonel sorunların giderilmesi amacıyla uygulanır. Bu ameliyatlar ağız, diş ve çene cerrahisinde uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir.

Ortognatik Cerrahi Aşamaları Nelerdir?

Ortognatik cerrahi tedavisi, ortodontik tedavi ve cerrahi işlemi içerir. Ameliyat sonrasında hastaların bir süre ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir. Nadir durumlarda hastalar ameliyattan önce de ortodontik tedavi görebilir. Bu durumda hasta ameliyata sabit diş teli takılı olarak girer. Planlama uzman doktorlar tarafından yapılır. Hastadan ölçüler alınır, fotoğraflar çekilir ve filmlerle analizler yapılır. Ameliyatta kullanılacak rehber splintler belirlenir. Ortodonti uzmanı da bu ameliyatta bulunur. Ameliyat edilen bölgede geçici bir süre his kaybı olması doğaldır, ancak nadiren kalıcı his kaybı olabilir. Bu durum hastanın ameliyata verdiği tepkiye ve ameliyatın riskine bağlı olarak değişir.

Ortognatik Cerrahi Nasıl Yapılır ve Kim Tarafından Gerçekleştirilir?

Ortognatik cerrahi, ortodonti uzmanı ve maksillofasiyal cerrahın birlikte çalışması ile gerçekleştirilir. Tam teşekküllü hastanelerde yapılan bu ameliyatlarda genel anestezi uygulanır. Maksillofasiyal çene cerrahı ameliyatı gerçekleştirir. Bu operasyonlar estetik görünümü iyileştirmekle beraber, hastaya çiğneme fonksiyonu gibi özelliklerin yeniden kazandırılmasını da sağlar. Bu nedenle cerrahın aynı zamanda diş hekimliği bilgisine sahip olması önemlidir. Ortognatik cerrahi, çene ameliyatları ile ortodontik tedaviyi kapsar. Öncesinde ortodontik tedaviye başlanır, ardından ameliyat yapılarak çenenin uyumu ve yüze uygunluğu sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği

Haber Bülteni