Laparoskopik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Laparoskopik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik cerrahi, karın bölgesinden özel bir kamera sisteminin içeri sokulması ve iç organların gözlemlenmesine dayanan bir cerrahi yöntemdir. Cerrahide karın içi aydınlatılarak, mevcut hastalık ve problemler doğrudan gözlemlenebilir. Aynı anda tanı ve tedavi imkânı veren bu yöntem, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Karın bölgesinden 3-5 mm derinliğinde delikler açılarak, bu deliklerden içeri aletler yerleştirilir ve bu aletler sayesinde tedavi şansı elde edilir. Laparoskopik cerrahi, halk arasında kapalı ameliyat veya kansız ameliyat olarak da isimlendirilir.

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Laparoskopik cerrahide, ameliyatın gerçekleştirileceği organlara kamera yerleştirilerek bu organlar monitör üzerinden izlenir. Ekrana yansıyan görüntüler sayesinde bölge detaylı şekilde görülerek ameliyat gerçekleştirilir. Ekrana yansıyan görüntüler çıplak gözle görülenlerden 20 kat daha büyük ve ayrıntılıdır. Bu sayede anatomik yapılar detaylı görülür. Cerrahinin türüne göre açılan delik sayısı ve deliğin genişliği değişebilir.

Laparoskopik cerrahi, ameliyathane ortamında genel anestezi yardımıyla yapılır. Hasta tamamen uyuduktan sonra karın içine gaz verilerek bölge şişirilir. Bu esnada hastada gerginlik ya da ağrı olmaması için hasta tamamen uyutulur. Bölgeye açılan deliklerden yerleştirilen özel kanüller sayesinde karın içine gaz verilerek karın boşluğu şişirilir. Bu sayede bölgeye yerleştirilen aletler karın duvarından ayrılır ve çalışmak için alan yaratılır.

Laparoskopik Cerrahi Kimler İçin Uygundur?

Laparoskopik cerrahi için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Yenidoğanlarda uygulanabileceği gibi 80 yaş üzerinde de uygulanabilir. Önemli bir ayrıntı, özellikle çocuklarda cerrahinin gerçekleştirileceği merkezin tam donanımlı olmasıdır. Ameliyat kararı alınan hasta için ameliyatın açık mı kapalı mı olacağı, hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak tercih edilir. Daha önce açık ameliyat geçiren kişilerde karın içi yapışıklık söz konusu olabileceğinden laparoskopik cerrahi tercih edilmeyebilir.

Laparoskopik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilen laparoskopik cerrahilerde başarı oranı oldukça yüksektir. Açık ameliyatlara nazaran en önemli avantajı, ameliyat sırasında açılan kesilerin ufak olmasıdır. Bu sayede hastada deri üzerinde estetik açıdan iz kalmaz ve görsel olarak avantaj sağlar. Enfeksiyon ve kanama riski de diğer cerrahilere oranla daha azdır. Ameliyat alanında doku hasarının az olması iyileşme sürecinin daha kısa olmasını sağlar.

Açık ameliyatlarda bazen yaşam boyu süren karın içi yapışıklık gibi problemler yaşanabilir. Laparoskopik cerrahide bu tür problemlerin görülme oranı daha azdır. Ameliyat sonrasında hastanın ağrısı ve acısı açık ameliyatlara göre çok daha azdır. Bu nedenle ağrı kesici ilaç kullanımına daha az ihtiyaç duyulur. Hastanın hastanede yatış süresi de laparoskopik cerrahi sonrasında daha kısadır. Hasta cerrahiden sonra günlük hayatına kısa sürede dönebilir.

Laparoskopik Cerrahi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Laparoskopik cerrahi, safra kesesinin alınması, kasık fıtığı, apandisit, mide fıtığı ve reflü gibi birçok hastalık için uygulanabilir. Ayrıca kadın hastalıklarında sıkça kullanılır. Kısırlık tedavileri, çikolata kisti, miyomlar, dış gebelik, yumurtalık kisti, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi daha pek çok alanda kullanılabilir. Laparoskopik cerrahi, ortopedi, üroloji ve kalp-damar hastalıklarında da tercih edilebilir.

Laparoskopik Cerrahi Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahilerde olduğu gibi laparoskopik cerrahide de bazı risklerin yaşanma olasılığı vardır. Damar içi veya akciğerde pıhtı olasılığı, yara yeri ya da karın içinde enfeksiyon, çok nadir durumlarda karın içi yapışıklık, teknik zorluklar ve beklenilenin aksine çok daha ciddi bir hastalıkla karşılaşma olasılıkları mevcuttur. Cerrahiye başlandığında teknik zorluk veya beklenilenden daha ciddi bir hastalıkla karşılaşma durumunda laparoskopiden açık cerrahiye geçiş yapılabilir. Bu geçiş, laparoskopik cerrahinin başarısızlığı olarak değerlendirilmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sümeyye

12 Temmuz 2024 Cuma

Laparoskopik cerrahi ne kadar sürer ve sonrasında hastanede ne kadar kalmam gerekli olur? Ameliyat sonrasında ağrım olacak mı, ağrı kesici kullanmam gerekecek mi? Bu cerrahi yöntemle hangi hastalıklar tedavi edilebilir ve iyileşme süresi ne kadar olur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sümeyye,

Laparoskopik cerrahinin süresi, yapılan işleme ve tedavi edilen hastalığa bağlı olarak değişir. Genellikle bu tür ameliyatlar 30 dakika ile birkaç saat arasında sürebilir. Ameliyat sonrası hastanede kalma süresi de işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişir, ancak çoğu laparoskopik ameliyat için hastalar 1-2 gün içinde taburcu edilebilir.

Ameliyat sonrasında bir miktar ağrı hissetmeniz normaldir, ancak bu ağrı genellikle hafif ile orta dereceli olur ve ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Doktorunuz size uygun ağrı kesicileri önerecektir.

Laparoskopik cerrahi yöntemi, safra kesesi ameliyatları, apandisit ameliyatı, fıtık onarımı, endometriozis tedavisi, kist veya tümör alınması gibi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılabilir.

Iyileşme süresi de yapılan işleme bağlı olarak değişir, ancak laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye göre daha hızlı bir iyileşme süreci sunduğu bilinmektedir. Çoğu hasta, işlemden sonraki birkaç hafta içinde normal aktivitelerine dönebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kardiyovasküler Cerrahi

Kardiyovasküler Cerrahi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mikro El Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mikro El Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Beyin Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Güncel

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Ortognatik Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Cerrahi Türleri ve Özellikleri

Cerrahi Türleri ve Özellikleri