Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Diş Eti Cerrahisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti Cerrahisi

Diş eti cerrahisi, diş ve diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Dolgu, diş taşı temizliği, diş beyazlatma gibi tedavilerin dışında kalan diş eti cerrahisi, daha kapsamlı ve bazen de uzun bir süreci içermektedir. Özellikle diş etlerinde meydana gelen sorunların giderilmesinde diş eti cerrahisinden yararlanılmaktadır. Diş eti cerrahisinin uygulandığı rahatsızlıklardan biri diş eti çekilmesidir.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti, dişlerin aralarında ve etrafında bulunan dokuya verilen isimdir. Diş etleri ile dişin birleştiği kısım 1-2 mm kadar daha gevşek formdadır ve bu kısım serbest diş eti olarak adlandırılmaktadır. Daha derinde bulunan kısımlar ise yapışık diş eti olarak geçer. Diş eti sağlıklı bireylerde açık pembe renkte olup yüzeyi portakal kabuğuna benzeyen bir yapıda olmalıdır. Ancak ırk farklılıkları ve genetik faktörler nedeniyle her zaman pembe renkte olmayabilir. Buna rağmen büyük oranda açık pembe renktedir. Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte, kanamayan ve sıkı bir yapıda olmalıdır. Diş etleri, dişi ve çevre dokularını belirli bir düzende sarar. Bu yapıda meydana gelen bozulmalar, diş etinde kanama, hassasiyet ve zamanla diş eti çekilmesi sonucunda diş kayıplarına yol açmaktadır. Bu rahatsızlığı engellemek için uygulanan diğer yöntemler işe yaramadığında diş eti cerrahisi devreye girmektedir.

Diş Eti Cerrahisi Yöntemleri

Diş eti cerrahisinde uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır:

  • Yumuşak Doku Grefti: Bu cerrahi işlemde kişinin damak ve yanağından alınan dokular çekilme olan bölgeye yerleştirilir.
  • Küretaj: Bu yöntemde diş etinde oluşan iltihaplı kısımlar kazınmaktadır.
  • Doku Yenileme Ameliyatı: Diş eti sınırından bir miktar kaldırılarak bakteriler temizlenir. Bu kısma protein, zar veya doku şeklinde bir materyal yerleştirilir.
  • Lazer Tedavisi: Klasik yöntemlerin dışında diş eti cerrahisinde lazer tedavisi de kullanılmaktadır. Bu yöntemde tedavideki konfor, yöntemler ve iyileşme süreci farklılık göstermektedir.

Diş eti cerrahisi, bu bölgede oluşan rahatsızlıkları tedavi etmeyi amaçlayan kapsamlı bir yöntemler dizisidir. Tedaviler hastalığın şiddetine, damak yapısına veya yaşa göre değişiklik gösterebilmektedir. Sağlıklı diş etleri için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genel Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Genel Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Cerrahi Hemşireliği

Cerrahi Hemşireliği

Metabolik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Metabolik Cerrahi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi

Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi

Endokrin Cerrahisi Türleri ve Özellikleri

Endokrin Cerrahisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Cerrahi El Yıkama Yöntemi

Cerrahi El Yıkama Yöntemi